The good Jubilee Honours 1897 Companion of the Military Division of the Order of the Bath, Sudan Suakin 1885 operations Hasheen Mention in Despatches group awarded to Major General S.J. Nicholson, C.B., Royal Artillery. Commissioned in 1855, he sa...

£2,950.00
Availability: IN STOCK
Product ID: CMA/30918
Condition: minor pitting to second from Khedive’s Star, otherwise Good Very Fine
Description:

The good Jubilee Honours 1897 Companion of the Military Division of the Order of the Bath, Sudan Suakin 1885 operations Hasheen Mention in Despatches group awarded to Major General S.J. Nicholson, C.B., Royal Artillery. Commissioned in 1855, he saw extensive home service with the Horse Artillery amongst other appointments, and then saw service with the North Irish Division Royal Garrison Artillery in Egypt and the Sudan, being present during the Suakin Expedition in March to May 1885, he was involved in the reconnaissance and advance on Hasheen, the action at Hasheen, the advance on 22nd March in support of the Tofrek zareba, the advance on Tamai, and the burning of Hasheen village, being Mentioned in Despatches and promoted to Colonel. Commanding artillery at Malta during 1892 to 1895, he was then commanding officer of the Royal Artillery for the Southern District on the occasion of the Jubilee of Queen Victoria in 1897, being appointed a Companion of the Military Division of the Order of the Bath in the Jubilee Honours in June 1897. He was ultimately appointed Colonel Commandant of the Royal Artillery in May 1906.

Group of 4: The Most Honourable Order of the Bath, Companion, C.B., Military Division breast badge, gold and enamels, with hallmarks for London 1890, complete with integral gold ribbon buckle; Egypt and Sudan Medal 1882-1889, undated reverse, 1 Clasp: Suakin 1885; (LT.COL: S.J. NICHOLSON, R.A.); Jubilee Medal 1897 in Silver; Khedive’s Star dated 1884-6.

Condition: minor pitting to second from Khedive’s Star, otherwise Good Very Fine.

Stuart James Nicholson was born on 20th November 1836 in Saint Margaret’s, Kent, the son of W.H. Nicholson, J.P. Educated at Charterhouse School and the Royal Military Academy Woolwich, he was commissioned as a Lieutenant into the Royal Artillery on 31st July 1855, and was posted to the 13th Battalion between 1856 and 1858, and then to the Horse Artillery Brigade between 1859 and 1860, followed by the 5th Brigade between 1861 and 1863, being promoted to Captain on 3rd October 1863.

Nicholson then saw service with the 13th Brigade between 1864 and 1869 when attached to the Staff, he having been Aide de Camp to the Inspector General of Artillery at the Headquarters of the Army from April 1884 though to February 1869, and from 1870 to 1871 he saw service with “A” Battery, Royal Horse Artillery. Nicholson was Instructor in Gunnery at the School of Gunnery from 1st May 1872 through to April 1877, during which period he was promoted to Major on 5th July 1872, and from 1st February 1881 through to 31st March 1884 he held the position of Director of Artillery at the War Office in London. Nicholson was awarded the rank of Brevet Lieutenant Colonel during this period on 1st July 1881, and then promoted to Lieutenant Colonel on 11th January 1882.

Nicholson was a Member of the Ordnance Committee from 1st April 1884 through to 20th February 1885, and was then appointed to the Royal Garrison Artillery for service with the North Irish Division in Egypt, and as such then took part in the operations in the Sudan during the Suakin Expedition which lasted from 1st March and 14th May 1885. In this period, he took part in the reconnaissance and advance on Hasheen, the action at Hasheen, the advance on 22nd March in support of the Tofrek zareba, the advance on Tamai, and the burning of Hasheen village. For this service he was promoted to Colonel in the Army on 15th June 1885, and Mentioned in Despatches ‘for gallant and distinguished services’ in the London Gazette for 25th August 1885, being then promoted to Colonel in the Royal Artillery on 3rd March 1887.

Nicholson was Commandant and Superintendent of the School of Gunnery from March 1887 through to March 1892, being then placed on Half-Pay on 3rd March 1892, and returned to Full-Pay on 4th November 1892 as a Brigadier General, when he was appointed to command the artillery at Malta, and held this position through to 27th April 1895, he having been promoted to Major General on 27th March 1895. In this rank Nicholson was appointed officer commanding the Royal Artillery for the Southern District from 28th April 1895 through to 20th November 1898, and in this period he was awarded Queen Victoria’s 1897 Jubilee Medal in Silver, and appointed a Companion of the Military Division of The Most Honourable Order of the Bath in the London Gazette of 22nd June 1897, this being a Jubilee Honours award.

Nicholson was placed on the Retired List and transferred to the Reserve of Officers on 20th November 1898, and in 1904 was living in Harlow, Essex, he being then a Justice of the Peace for the County of Essex. On 7th May 1906 he was appointed Colonel Commandant of the Royal Artillery, but then moved to Canada, to Saint Andrews, New Brunswick, where his wife came from, and where he was living as of 1910. Publisher of “The A.B.C. of Fair Trade” and a keen fisherman and golfer, he was a Member off the Royal & Ancient at Saint Andrews, and died on 10th April 1917. Confirmed as his full entitlement.

11/24/20 - 03:36:33